304 Polished Stainless Steel Double Slot Tube Tube For Handrail

Përshkrim i shkurtër:

We specialize in the production of stainless steel special-shaped tubes, slot tubes, U-shaped tubes, C-shape tubes with SUS304, 304L, 316, 316L etc for 10 years. All the products are with ASTM/ASME, IT, DIN and other international standards. The surface can be finished according to different needs drawing; sanding, polished, satin, brushed, mirror etc. Our products are widly applied to airport, subway station, shopping mall, building, hotel, KTV, and other decoration and construction projects.

Detail Product

Product Tags

We specialize in the production of stainless steel special-shaped tubes, slot tubes, U-shaped tubes, C-shape tubes with SUS304, 304L, 316, 316L etc for 10 years. All the products are with ASTM/ASME, IT, DIN and other international standards. The surface can be finished according to different needs drawing; sanding, polished, satin, brushed, mirror etc. Our products are widly applied to airport, subway station, shopping mall, building, hotel, KTV, and other decoration and construction projects.

 

Produkt Parametrat

Product Name 304 Polished Stainless Steel Double Slot Tube Tube for Handrail
material TP304(SS304), TP316(SS316), TP316L(SS316L)
standard ASTM, i tillë, SI MUA, EN,IT,DIN etj.
Type Round/ square/rectangular/oval slot tubes
Surface Treament Miror:600G/ 800G
Satin:180G /240G /320G /400G
Thickness 0.3~2.0mm
gjatësi 5.8mtr/6.0mtr/6.1mtr or custimized
Shape Rectangular, Round, katror,Oval
Delivery Time 10~20 days after receiving your deposit
paketë Each tube is packed plastic bag individually, then cover the tube with water-proof bag, last packed into woven belt or wooden box for stainless steel slot tube packing.
Payment terms  

T/T L/C 30% deposit in advance, balance before loading.

Aplikacion Handrail/ Railing/ Staircase/ Balcony ect.
moq 1TON

 

specifikat e produktit

CHEMICAL COMPOSITION(%)
MATERIAL  
  C dhe Mn P S ni Cr others
304/1.4301 ≤0.08 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 8.00-10.50 18.00-20.00  
304L/1.4306 ≤0.03 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 8.00-12.00 18.00-20.00  
316/1.4401 ≤0.08 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 10.00-14.00 16.00-18.00  
316L/1.4404 ≤0.03 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 10.00-14.00 16.00-18.00  
201(≥1.0%Ni) ≤0.12 ≤1.00 8.5-10.0 ≤0.06 ≤0.03 ≥1.00 14.00-16.00  
201(<1.0% ni) ≤0.15 ≤1.00 8.5-10.0 ≤0.06 ≤0.03 <1.00 14.00-16.00  
430/1.4016 ≤0.12 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.75 16.00-18.00  
409 ≤0.08 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.50 10.50-11.75  
409L ≤0.03 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.50 10.50-11.75  
410/1.4006 ≤0.15 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.50 12.00-14.00  

 

 

Applications
Airport, subway station, shopping mall, building, hotel, KTV, and other decoration and construction projects.

 

What Can We Serve For You?

1. Sample can be offered with free.

2. We have full stock,and can deliver within short time.Many styles for your choices.

3. OEM and ODM order are accepted, Any kind of logo printing or design are available.

4. Cilësi të mirë + Factory Price + Quick Response + Reliable Service, is what we are trying best to offer you.

5. All of our products are produce by our professional workman and we have our high-work-effect foreign trade team, you can totally believe our service.

 

Kompania jone

Foshan Kuanyu Stainless Steel Co, Ltd, themeluar në 2011, është një ndërmarrje moderne, i specializuar në prodhimin dhe shumicë për të gjitha materialet e tub çeliku inox për ujë të pijshëm,çelik inox ngjitur tub, pajisje tub çeliku inox dhe kështu me radhë. Produktet tona të përmbushur standardet e ASTM, EN, IT, DIN etj, dhe përdorin gjerësisht në industrinë e rafinerisë së naftës, petrokimike, elektricitet, letër-marrjes, verë dhe automobilave industri, Struktura mekanike, ndërtim, teknologjisë elektronike biologjike, inxhinieri enviromental dhe produkte të kuzhinës. Ne kemi kaluar ISO9001 dhe ISO14001.

Në mënyrë që të prodhuar produkte të mira, ne përdorim pajisje më të përparuara makineri, teknologji inovative prodhuese, Linja më konkurruese të prodhimit dhe me stafin e kualifikuar, përvojë të pasur, për të bërë "Kuanyu Stainless Steel Pipe" të bëhet modeli i industrisë sonë.

 

Workshop ynë

 

Our Partner Business

 

paketim
Each tube is packed plastic bag individually, then cover the tube with water-proof bag, last packed into woven belt or wooden box for stainless steel sanitary tube packing.

FAQ

Q: Çfarë është moq juaj(minimale për sasinë)?
A: Zakonisht Moq jonë është 1ton, por ne mund të pranojë më pak sasi për porosinë tuaj gjyq. Pls mos ngurroni të na tregoni se sa pjesë ju duhet.

Q: Are you trading company or manufacturer?
A: We are the manufacturer with 4 factories, specializing in producing welded stainless steel pipe / tube, stainless steel pipe fittings for near 10 years.

Q: How long is your delivery time?
A: It is according to quantity. Generally it is 10-20 days after receiving your deposit.

Q: Can you provide us sample, is it free or need to pay?
A: If you don’t need to print your logo or other artwork on the products, we will not charge any cost. You just tell us your freight collect account like Fedex, DHL, TNT. If you don’t have, we need to charge Express fee properly.

Q: Çfarë është kushtet tuaja të pagesës?
A: 30% paraprakisht nga T / T ,70% do të jetë para se të dërgesës ose kundër BL kopjoni nën FOB / CIF / CFR.

Dërgo mesazhin tuaj për ne:

Enquiry TANI
Enquiry TANI