Connection SUS316 Çelik Press Mashkull Fittings Tee Për Pipeline

Përshkrim i shkurtër:

1. Refusing water leakage
2. Economical and practial
3. Easy to install
4. Energy saving
5. Anti-rust
6. Healthy to human

Detail Product

Product Tags

1. Refusing water leakage
2. Economical and practial
3. Easy to install
4. Energy saving
5. Anti-rust
6. Healthy to human

 

Produkt Parametrat

Product name  

SUS316 Stainless Steel Press Male Fittings Tee for Pipeline Connection

material TP304(SS304), TP316(SS316), TP316L(SS316L)
paketim In wooden cases with water-proof package or as customers’ requirement for stainless steel tee packing
Documents 1, Raw material certification
2, All the test & Inspection reports
3, Quality warranty letter
Min order 10 pieces
Productivity 20000 Pieces per month
Deliverytime 10days-25days
Payment terms T/T L/C
shërbim OEM , pa pagesë mostër, Third Party Test for Stainless Steel Tee

 

CHEMICAL COMPOSITION(%)
MATERIAL C dhe Mn P S ni Cr others
304/1.4301 ≤0.08 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 8.00-10.50 18.00-20.00
304L/1.4306 ≤0.03 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 8.00-12.00 18.00-20.00
316/1.4401 ≤0.08 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 10.00-14.00 16.00-18.00
316L/1.4404 ≤0.03 ≤1.00 ≤2.00 ≤0.045 ≤0.03 10.00-14.00 16.00-18.00
201(≥1.0%Ni) ≤0.12 ≤1.00 8.5-10.0 ≤0.06 ≤0.03 ≥1.00 14.00-16.00
201(<1.0% ni) ≤0.15 ≤1.00 8.5-10.0 ≤0.06 ≤0.03 <1.00 14.00-16.00
430/1.4016 ≤0.12 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.75 16.00-18.00
409 ≤0.08 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.50 10.50-11.75
409L ≤0.03 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.50 10.50-11.75
410/1.4006 ≤0.15 ≤1.00 ≤1.00 ≤0.040 ≤0.03 ≤0.50 12.00-14.00

Specification

Tee with female threadead
Dimensions L L1 Z Z1 S
15 x 1/2x 15 82 34 19 19 26
18 x 1/2x 18 82 37 19 22 26
18 x 3/4x 18 82 39 19 23 30
22 x 1/2x 22 88 39 21 24 26
22 x 3/4x 22 88 40 21 24 30
28 x 1/2x 28 96 41 24 26 26
28 x 3/4x 28 96 43 24 27 30
28 x 1x 28 88 47 24 28 38
35 x 1/2x 35 110 44 27 29 26
35 x 3/4x 35 110 46 27 28 30
35 x 1 1/4″ x 35 110 54 27 33 47
42 x 1/2x 42 134 48 31 33 26
42 x 3/4x 42 134 50 31 34 30
42 x 1 1/2″ x 42 134 59 31 38 55
54 x 1/2x 54 154 54 36 39 26
54 x 3/4x 54 154 56 36 40 30
54 x 2x 54 154 70 36 44 70

 

Equal Tee
Dimensions L Z L1 Z1
15 82 19 36 14
18 82 19 39 17
22 88 21 42 19
28 96 24 46 22
35 110 27 53 25
42 134 31 66 30
54 154 36 77 36

 

Reducing Tee
Dimensions L Z L1 Z1
18 x 15 x 18 82 19 39 17
22 x 15 x 22 88 21 41 19
22 x 18 x 22 88 21 41 19
28 x 15 x 28 96 24 54 32
28 x 18 x 28 96 24 54 32
28 x 22 x 28 96 24 44 21
35 x 15 x 35 108 27 57 35
35 x 18 x 35 108 27 57 35
35 x 22 x 35 108 27 48 25
35 x 28 x 35 108 27 49 25
42 x 22 x 42 134 30 51 28
42 x 28 x 42 134 30 52 28
42 x 35 x 42 134 30 55 28
54 x 22 x 54 154 36 57 34
54 x 28 x 54 154 36 58 34
54 x 35 x 54 154 36 61 34
54 x 42 x 54 154 36 73 36

 

Applications
School, residential area, hotel, shopping mall, pumping room, natural gas, solar energy, central air conditioning.

Why Choose Us?

1. Approved by ISO9001, CE, SGS every year

2. Best service within 24 hour`s reply

3. Flexible payment with T/T,L/C and etc

4. Smooth production ability (50000 PCS/month)

 

What Can We Serve For You?

1. Sample can be offered with free.

2. We have full stock,and can deliver within short time.Many styles for your choices.

3. OEM and ODM order are accepted, Any kind of logo printing or design are available.

4. Cilësi të mirë + Factory Price + Quick Response + Reliable Service, is what we are trying best to offer you.

5. All of our products are produce by our professional workman and we have our high-work-effect foreign trade team, you can totally believe our service.

 

Engineering Case
Singapore Financial CenterLiuzhou People’s HospitalCrowne Plaza Poly HotelShenzhen Songgang Middle SchoolBeijing Daxing Airport

Installation

Step 1: Pipes are preferably cut perpendicularly to length with a pipe cutter or fine-tooth saw or a special electrical pipe saw.

Step 2: The pipes are then to be carefully deburred inside and out and, if necessary, calibrated.

Step 3: The press fittings should be inspected visually for integrity prior to processing. In addition, the O-ring must be checked for correct fit and integrity. No other lubricants such as oils or greases may be used and only original IBP sealing elements are to be used.

Step 4: Before assembly, the insertion depth of the fitting must be marked on the pipe (for the dimensions, see the table later). Thus, any shifts can be detected before pressing.

Step 5: The pipe is inserted into the fitting as far as the pipe stop in accordance with the previously applied insertion mark.

Step 6: Insert the appropriate size of press jaw in the crimping tool and position the jaw at right-angles on the fitting at the pressing location. The press cycle is started by starting the pressing machine and is completed when the jaws are fully closed. Caution! Secure pressings can be achieved only when the pressing jaws have moved completely together.

Related Products

Kompania jone

Foshan Kuanyu Stainless Steel Co, Ltd, themeluar në 2011, është një ndërmarrje moderne, i specializuar në prodhimin dhe shumicë për të gjitha materialet e tub çeliku inox për ujë të pijshëm,çelik inox ngjitur tub, pajisje tub çeliku inox dhe kështu me radhë. Produktet tona të përmbushur standardet e ASTM, EN, IT, DIN etj, dhe përdorin gjerësisht në industrinë e rafinerisë së naftës, petrokimike, elektricitet, letër-marrjes, verë dhe automobilave industri, Struktura mekanike, ndërtim, teknologjisë elektronike biologjike, inxhinieri enviromental dhe produkte të kuzhinës. Ne kemi kaluar ISO9001 dhe ISO14001.

Në mënyrë që të prodhuar produkte të mira, ne përdorim pajisje më të përparuara makineri, teknologji inovative prodhuese, Linja më konkurruese të prodhimit dhe me stafin e kualifikuar, përvojë të pasur, për të bërë "Kuanyu Stainless Steel Pipe" të bëhet modeli i industrisë sonë.

Workshop ynë

Our Partner Business

paketim
Wooden case with water-proof bag or as your requirement for stainless steel press tee packing.

FAQ

Q: Çfarë është moq juaj(minimale për sasinë)?
A: Usually our MOQ is 50 pcs, por ne mund të pranojë më pak sasi për porosinë tuaj gjyq. Pls mos ngurroni të na tregoni se sa pjesë ju duhet.

Q: A jeni prodhues apo tregtar?
A: Ne jemi të fabrikës manufacturer.Our regjistri është e vendosur në baza kryesore e prodhimit të çelik inox të Kinës-Foshan City që është pranë portit Guangzhou / Shenzhen.

Q:Si në lidhje me aftësinë tuaj të projektimit? A ju ofrojnë shërbim OEM?
A: Ne kemi vet departamentin tonë të projektimit, dhe kanë shërbimit të projektimit ofertë për mijëra partner bashkëpunues. OEM të pranojë dhe do të ofrojë marrëveshje konfidencialiteti “Kontrata sekrete biznesi” për Safe tuaj design.

Q: Çfarë është kushtet tuaja të pagesës?
A: 30% paraprakisht nga T / T ,70% do të jetë para se të dërgesës ose kundër BL kopjoni nën FOB / CIF / CFR.

Q: Sa kohë është çojë prodhimi koha koha ?
A: Eshte 10-15 ditë në përgjithësi dhe kjo mund të negociohet në bazë të nevojës tuaj dhe sasisë.

Dërgo mesazhin tuaj për ne:

Enquiry TANI
Enquiry TANI